ПРЕДСТОЯЩО |  СЪБИТИЯ |  ПРАЗНИЦИ |  ФЕСТИВАЛИ И КОНКУРСИ |  ИНСТИТУТИ |  ЧИТАЛИЩА |  КОНТАКТИ
 

Предстоящо

Кюстендилска пролет 2023
21/03/2023

Претендентки за титлата "Девойка Кюстендилска пролет“ 2023

14 момичета ще се явят на конкурса за Избор на „Девойка Кюстендилска пролет“ през 2023 г. Събитието се организира от Община Кюстендил и ще се състои на 18 март на площад „Велбъжд“ от 19:00 часа. По традиция претендентките за титлата ще бъдат представени в три кръга. Водещи на конкурса ще бъдат артистите Игор и Иван, а в празничния концерт участие ще вземат  група „СкандаУ“, Трио "Фида" към Хор "Нуша" и „Чинари Drums” .

Следете страницата на отдел "Култура и духовно развитие" на Община Кюстендил https://www.facebook.com/Kultura.Kyustendil. Там ще откриете повече информация и ще видите официалното представяне на момичетата, претендентки за титлата Девойка "Кюстендилска пролет" 2023 г.

„Кюстендилска пролет“ 2023

По случай празника на града „Кюстендилска пролет“ на 21 март 2023 г. от 11:00 часа на площад „Велбъжд“ ще се проведе празничен водосвет за здравето на кюстендилци. По традиция новоизбраните Девойки „Кюстендилска пролет“ ще получат Символите на града от своите предшественички, а специални гости ще бъдат артистите от Ансамбъл „Пирин“, които ще представят своя нов спектакъл „През девет планини“.

Празникът ще продължи на сцена „Базиликата“ в лесопарк „Хисарлъка“ от 14:00 часа, където по стар обичай Девойка „Кюстендилска пролет“ ще отправи поздрав към своите съграждани, по повод настъпването на първия пролетен ден. Там за настроението на гостите ще се погрижат кюстендилските изпълнители Симона Петрова – Мона, Димана Крумова и Кристиян Янкулов.

За втора поредна година Община Кюстендил отправя покана към търговци и производители на цветя и декоративна растителност да станат част от Цветно изложение, по случай празника на града . Изложението-базар ще се проведе на 21 март от 10:00 до 18:00 часа на площад "Велбъжд" . Записването за участие ще продължи до 13 март в отдел "Култура и духовно развитие" на Община Кюстендил. Допълнителна информация ще получите на тел. 078/550035.

Пълната информация за събитията в чест на празника на града "Кюстендилска пролет" 2023 г. може да проследите на https://www.facebook.com/Kultura.Kyustendil.

 

Кюстендилска пролет

21 март

Празникът “Кюстендилска пролет” e знаков за града. Патентован в патентното ведомство на Р. България. Организира се от Община Кюстендил с богата художествена програма и участие на най-популярните състави и изпълнители. Това е първият конкурс в България за най-красиво момиче. 

Празникът “Кюстендилска пролет” е осъвременено културно наследство и пресъздаване на древната местна традиция; той е съчетание от култовите практики на траки и римляни и почитта им към соларните божества и лечители Асклепий, Хигия, Телесфор, Аполон и Дионис. Допълнен от християнската семантика на Средновековието, с интерпретации на легендата за Свети Четиридесет мъченици и посветеното им оброчище нa хълма над града –Хисарлъка. 

От незапомнени времена, в деня на пролетното равноденствие - 21 март, което съвпада със старото честване на паметта на Св. Четиридесет мъченици, жените месели обредни пити, възнасяли ги на светото място в Хисарлъка и ги разчупвали за здраве и успех на дома.

През 1966 г. се поставя началото на традицията за избор на девойка ”Кюстендилска пролет”, която се придружава от две подгласнички. Те символизират нежната стъпка, с която пролетта идва; младостта и новата надежда, подобно на трите нимфи – Харитите /богини на плодородието/ от древните оброчни плочки, намерени под Хисарлъка.

Символ на Пролетта са трите красиви девойки, облечени в бяло и накичени с пролетни цветя.Те носят радост и нов късмет на всеки, който ги види. На площада, в центъра на Кюстендил, девойките приемат от своите предшественички богатствата, дадени на града от Бога - минералната вода, плодовете и хляба. Всеки от нас дълбоко ги цени и благодари за тях, и знае, че не случайно са дадени точно на нас-кюстендилци.

На празника ”Кюстендилска пролет” избраните девойки, придружавани от празнична процесия, всяка година отново отиват на хълма над града, за да пожелаят добро на всички. Свещеният хълм Хисарлъка отваря южната порта на древния град, за да влезе през нея приказната загадка на пролетта и вплитайки обреда в празника, да донесе добротворство в живия живот.

На 21 март хората се поздравяват с типичния само за Кюстеднил поздрав: ”Честита Пролет!” и се събират с близки и приятели около празничната трапеза - първо сред поляните на Хисарлъка, а после и в домовете си.



Документи за сваляне:

ЗАЯВКА ЗА УЧАСТИЕ с търговски щанд
Схема "Кюстендилска пролет" площад "Велбъжд"
Схема "Кюстендилска пролет" Хисарлъка

 


През декември в ХГ "В. Димитров - Майстора"
01/12/2023

ПРИКАЗНАТА КОЛЕДА
02/12/2023

През декември в Общински театър Кюстендил
05/12/2023

Изложба живопис „По пътя“ на Георги Андонов
07/12/2023

ИЗЛОЖБА ОТ ФОНДА НА ЧИТАЛИЩЕ „БРАТСТВО 1869"
07/12/2023

ДЕТСКИ КОЛЕДЕН ФЕСТИВАЛ "КОЛЕДНА ИЗПОВЕД"
09/12/2023

В НЧ „Пробуждане-2022“ с. Шипочано през декември
12/12/2023

През декември в НЧ "Братство 1869"
14/12/2023

ОБЩИНСКИ КОНКУРС ЗА ДЕТСКО ТВОРЧЕСТВО "КОЛЕДА Е, СТАВАТ ЧУДЕСА" -2023
15/12/2023

В Регионален исторически музей – Кюстендил през декември 2023 г.
18/12/2023

Early Bird АНОНС; ЖИВОПИСНА ТРИЛОГИЯ „ЦАРСКИТЕ ДВЕРИ НА СМИСЪЛА“
18/12/2023

С музика за Коледа
19/12/2023

Новогодишна нощ 2023 - 2024
31/12/2023

Международен конкурс за класическа китара 2024
04/04/2024

Културен календар

Годишен календар: 2023
ел. поща:
Въведете сумата: три + седем

С този абонамент ежемесечно ще бъдете известявани с email за културните събития в община Кюстендил.
Възможно е месечен календар да бъде доставен в СПАМ папката на ел. ви поща, затова я проверявайте.
Ние не носим отговорност за това!

Видео

Външни събития

Полезни връзки