Избрани творби на художници, основоположници на кюстендилската изобразителна школа, показват в Художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в изложба " Юбиляри".
През 1920 година група гимназисти със своя експозиция поставят и началото на тази школа. Сред тях са Николай Дюлгеров и Борис Елисеев, на които честваме 110 години от рождението, разказа изкуствоведът Светла Александрова. Двамата са под влияние на Владимир Димитров- Майстора, въпреки че никога не са творили под неговата сянка. "Николай Дюлгеров е новатор може би под въздействие на баща си Слави, първият печатар в Кюстендил. Учил в Германия и Италия, става един от основателите на футуризма, едно авангардно течение през миналия век. Печели награди на италианската критика. Той дарява на нашата галерия 10 от най-хубавите си творби-колажи", обясни Александрова.
Другият юбиляр, включил се в изложбата през 1920 година е Борис Елисеев, роден в село Преколница, а критиката казва, че съдбата му е сходна с тази на Майстора. От малък остава сирак и изминава пътя от малкото село до Ню Йорк. Една от най-хубавите му композиции е натюрморт с фикус, която се съхранява в Националната галерия.
Третият художник, представен от културната институция е Никола Мирчев. Наричан е още "нежният художник", което се вижда от негови илюстрации, които галерията притежава.
"Тримата основоположници прославят кюстендилската изобразителна школа. Имат своите пристрастия към новите течения на изобразително изкуство", каза и техният съвременник, художникът Недко Каблешков.
|