38 народни читалища, детски заведения и сдружения подредиха кътове с обредни хлябове, пресъздаващи образа на Богородица, в градинката пред Община Кюстендил, където бе открит културния форум "Панагия- въздигане на хляба". Всяка домакиня и всяко село бе показало своите умения, както при омесването на хлябовете, така и при аранжирането на щандовете.
"Всяка пита на Богородица е различна, дори и да е правена по еднаква рецепта, защото са различни месачките, които имат талант и възможности", коментираха специалистите от музея.
"В Кюстендил още от старо време отдаваме изключителна почит на Богородица през август. Това е месецът, в който си спомняме подвига на майката станала стълба към небето", каза в началото на форума Любляна Начева от отдел "Култура и духовно развитие".
Момичетата от студио "Дебют" представиха ритуален танц, който показа етапите по жънене на хляб, вършеене и замесване на Панагия. Те раздадоха на всички присъстващи от осветената богородична пита за здраве на кюстендилци, омесена по-рано в двора на Регионалния исторически музей. При омесването на питката момичетата приеха традицията от жената-майка, така както се е правело някога.
Тържествен водосвет отслужи архиерейският свещеник отец Венцислав Шияков, в съслужие със свещеник Данаил, след което изпяха "На многая лета".
Кметът на Община Кюстендил Петър Паунов, заместник-кметът Виктор Янев и всички гости на празника разгледаха щандовете на участниците, които бяха представени от етнографа от Регионалния исторически музей Веска Спасова.
Показани са и 30 живописни платна, в които е представено църковното изкуство на ателието "Духовна пътека за млади зографи". "Момичета и момчетата посветиха цели четири години на това елитарно изкуство- иконографията, каза още Любляна Начева. В музикалната програма бяха включени изпълнения на хор за народно пеене с ръководител Адела Харалампиева.
|