Кюстендилският фолклорен ансамбъл „Родолюбие” с художествен ръководител Симеон Васев в миналата събота се представи отлично на сцената на фестивал за народни танци в Пазарджик, откъдето се завърна с награда за „най-емоционална група” сред 70 участници. Пресъздадени бяха оригинални танци от Софийско – четворно хоро, и граовско хоро от Пернишко. Представихме и двойка с тракийска ръченица, която направи много добро впечатление на публиката, каза за „Н” Симеон Васев.
Той сподели още интересни инициативи, по които ансамбълът работи и предстои да реализира. Готова е музиката за следващата, пета, постановка на състава, под наслов „Двадесети век”. Тя отразява съборите, които в миналото са се провеждали на границата между Западните покрайнини (на сръбска територия) и българското население. Като хореограф ползвам препоръките на много консултанти – доц. д-р Екатерина Керемидарска, доц. Кирил Поромански, на експерти от Регионалния исторически музей, от Държавния архив, много интересни неща по темата научавам и от някогашните служители на МВР, продължи С. Васев. Подготвят се костюмите и реквизитът.
Спектакълът за пръв път ще бъде показан в театъра – до 24 май догодина. Идеята е много оригинална, защото се пресъздават автентичен музикален материал и за пръв път ще се покажат на сцена много интересни хора от богатия фолклор на нашия край – кукунешко от село Метохия, добридолско, ушичко хоро, гайтанхоро от сръбската територия. Много ефектно ще бъде кюстендилското хоро „пешачката”. На финала пък ще има кюстендилско мегданско хоро.
С. Васев възнамерява да постави и кюстендилски легенди, като се започне с тази за Кадин мост. Ще трябват средства за ушиване на костюми, затова ансамбълът се надява и община Невестино да окаже помощ според възможностите си. Отново се ползва помощта на консултанти.
Досега ансамбълът показва сватбените обичаи в Кюстендилско, съборът в нашия район, посрещането на Великден и „празнуване в Шоплука”.
Във фолклорната формация „Родолюбие” играят около 75 доброволци, 12 са деца.