Настоящи и бивши ученици на преподавателя по тамбура във II ОУ "Даскал Димитрий" и ОДК Людмила Стоянова организираха във Възрожденското училище концерт по случай нейния 50-годишен юбилей. Те свириха и пяха с изключително вдъхновение и обич в нейна чест, като предварително бяха подготвили сами проявата.
Преподавателката – любим учител за всички свои възпитаници, бе много развълнувана и щастлива от оказаното й внимание и признанието на ученици и родители. Л. Стоянова получи сърдечни поздрави, цветя и подаръци от присъстващите, препълнили залата нейни почитатели.
Както вече „Наблюдател” писа, неотдавна 4 награди "Златна лира" на националния фолклорен фестивал в Стара Загора спечелиха децата, ръководени от учителя по тамбура Людмила Стоянова. "Златна лира" сред ансамбловите групи спечелиха музикантите от II ОУ "Даскал Димитрий"- Елиза Огнянова, Гергана Иванова, Бетина Любенова. И Росина Шейтанова взе "Златна лира" в нейната категория сред 14 деца. Тя представи блестящо читалище "Искра".
… прочети повече
"Много сме доволни, няма група или категория, където не сме спечелили "Златна лира", фолклорът има бъдеще, защото е атрактивен за децата", сподели Людмила Стоянова, която ръководи уникален оркестър от тамбуристи, в който свирят 17 деца от града.
Учениците по тамбура на музикалната педагожка Людмила Стоянова се представят блестящо на празници и фестивали, провеждани в Кюстендилско и в страната, където демонстрират големия диапазон на възможностите на инструмента тамбура. Наред с фолклора те изпълняват и популярни евъргрийни, придружени от вокал, както и класически пиеси – от Шуберт до Моцарт.
"Знаем, че всички ученици обичат учителите си по музика, но тук случаят е много по-специален. Едва ли има друга такава музикална общност в Кюстендил, в която емоционалната връзка между децата и техния педагог да е толкова дълбока", споделиха родители. Заедно с младите музиканти те благодариха на Людмила Стоянова с много букети и топли думи.
Людмила Стоянова е дългогодишен преподавател по тамбура. Нейните ученици са от класовете й по музика в гимназия "Неофит Рилски" и II Основно училище "Даскал Димитри", както и от други училища и от Школата по изкуствата към Обединения детски комплекс.
„Тамбурата е музикалният инструмент на народа. Според историческите данни той е съществувал още по времето на прабългарите и се е наричал бугария. Често се замислям дали България не е получила името си именно от този инструмент. Може и да е било обратното, но както обобщава най-великият тамбурист на България Румен Сираков – това е малкото преносимо пияно, защото всичко можеш да изсвириш на него", разказва юбилярката Людмила Стоянова.