"Много сме доволни, няма група или категория, където не сме спечелили "Златна лира", фолклорът има бъдеще, защото е атрактивен за децата", сподели Людмила Стоянова, която ръководи уникален оркестър от тамбуристи, в който свирят 17 деца от града.
Учениците по тамбура на Людмила Стоянова се представят блестящо на празници и фестивали, провеждани в Кюстендилско и в страната, където демонстрират големия диапазон на възможностите на инструмента тамбура. Наред с фолклора те изпълняват и популярни евъргрийни, придружени от вокал, както и класически пиеси – от Шуберт до Моцарт.
"Знаем, че всички ученици обичат учителите си по музика, но тук случаят е много по-специален. Едва ли има друга такава музикална общност в Кюстендил, в която емоционалната връзка между децата и техния педагог да е толкова дълбока", споделиха родители.
Людмила Стоянова е дългогодишен преподавател по тамбура. Нейните ученици са от класовете й по музика в гимназия "Неофит Рилски" и II Основно училище "Даскал Димитри", както и от други училища и от Школата по изкуствата към Обединения детски комплекс.
„Тамбурата е музикалният инструмент на народа. Според историческите данни той е съществувал още по времето на прабългарите и се е наричал бугария. Често се замислям дали България не е получила името си именно от този инструмент. Може и да е било обратното, но както обобщава най-великият тамбурист на България Румен Сираков – това е малкото преносимо пияно, защото всичко можеш да изсвириш на него", разказва Людмила Стоянова.
От сцената талантливите деца пожелаха на всички гости успешна нова година, много радост в сърцата, смелост в душите и топлина в домовете.
В празничния концерт участваха квартет тамбури в състав: Елиза Огнянова, Бетина Любенова, Росина Шейтанова, Гергана Йорданова; дует тамбури - Венислава Павлова и Иво Николов.
Концертът продължи повече от час, залата на културната институция бе препълнена от любители на фолклора, много родители на децата и техни близки.
Автор: Райка Велкова, Гергана Иванова