С дефиле на част от участниците бе дадено началото на Седмото издание на Международния фолклорен конкурс „Пауталия 2013". Те преминаха по централните улици на Кюстендил.
Около2500 участници от България, Македония и Сърбия се включиха във фестивала. Музикалният форум се проведе от 28 до 30 юни 2013 г. в Кюстендил. От 17,45 часа в петък започна конкурсната програма на Арката на пл. „Велбъжд".
Организатори на събитието са Община Кюстендил и читалище „Братство 1869", със съдействието на Министерството на културата на Република България, Представителството на Европейската комисия в България и Информационен център Европа Директно – Кюстендил. То се проведе под патронажа на кмета на
община Кюстендил Петър Паунов и бе посветено на 144-годишнината от създаването на читалище „Братство”.
Гости на тържественото откриване на конкурса бяха ръководители на общината и областта, Стефан Илиев от Министерството на културата, Ергин Емин – председател на Асоциацията на българските градове и региони, Николай Дойнов – председател на Съюза на народните читалища в България, Дитрих Дитлер – председател на Съюза на социокултурните домове в Германия. Прочетен бе поздравителен адрес от министъра на културата Петър Стоянович.
В журито на конкурса бяха включени едни от най-утвърдените имена в областта на музикалното и танцовото изкуство в България, като доц. Георги Петков - преподавател в НМУ "Л. Пипков" и НБУ-София, диригент и композитор; Ралица Базайтова от Дирекция "Сценични изкуства и творческо поколение", Министерството на културата на Р. България; д-р Маргарита Кръстева - директор на Магистърска програма при Департамент „Музика" в НБУ и хореограф и др.
Конкурсът е включен в Културния календар на Министерство на културата и в Програмата за подпомагане на даровити деца в България, по която ще се отпуснат три едногодишни стипендии на индивидуални изпълнители по народно пеене на възраст 15-17 години в размер на половин минимална работна заплата.
Голямата награда на конкурса завоюва Фолклорна формация „Торлашки напеви" при Гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан" в Монтана, Голямата награда за танцови ансамбли спечели Ансамбъл „Разметаница" при НЧ „Просвета 1903" в Бобов дол, Специалната награда на журито е за Самодейна танцова формация „Ева" при НЧ „Съгласие 1869" - Тетевен, Специалната награда на Община Кюстендил се присъжда на ЖВГ "Орехова вейка" при НЧ „Трудолюбие 1907" - с. Вардим, Специална награда на НБУ - София е за Фолк-арт формация при НЧ „Братство 1869" - Кюстендил, Специалната награда за инструменталисти получава Виктория Стефанова - НЧ „Съгласие 1869" - Тетевен, Специалната награда за принос в опазването и съхранението на българския фолклор е за Женската битова група за изворен автентичен фолклор - НЧ „Зора 1912" с. Чернево.
Едногодишни стипендии по Програмата за подпомагане на даровити деца получават Александра Борисова - Кюстендил, Таня Василева и Пирина Христова от София.