Големият християнски празник “Успение на Пресвета Богородица” е особено почитан от населението на град Кюстендил. По този повод в Кюстендил по традиция се провежда културен форум “Панагия”. Тук се пресъздават моменти от българската православна традиция и култура. Форумът е съпътстван от водосвет, изпълнения на църковни песнопения, от изложба на икони и тематични фотоизложби, от изложение на традиционен за региона автентичен хляб, омесен според обичаите и вярата на старите българи. Този празничен хляб, в миналото бащата на дома тържествено въздигал с молитва за здраве и благоденствие на дома и челядта.
На 14 август 2015г. в черквата “Свети Иван Рилски”, с. Пиперков чифлик, беше представен обичай по замесване на "Богородичен хляб” и изпичането му в подница. В подготовката си за големия християнски празник, ден преди “Успение Богородично”, жената- майка учи младите девойки как да месят обредни пити и предава традицията. В този хляб е вплетена вяра, майсторство и автентичност - винаги предавни от майки на дъщери, от род в род.
За 15 август, по традиция, жените в Кюстендил месят хляб с молитва за добруване, украсяват го с пластики от самото тесто, изразяващи най- значимите идеи от бита и го занасят в храма с благодарност към Богородица. Тук много семейства,освещавайки хляба си, извършват православния обред “Панагия”.
За поредна година градината пред катедралния храм “ Успение Богородично” се превърна в изложбено пространство на красиво подредени маси с обредни хлябове, плодове и жито. Аранжираните пространства бяха преносители на старина, наситени с предмети от бита: софри, крагове, трикраки столчета, бохчи, месали, кърпи-кланячки, точилки, лопати за хляб, старинни съдове, подници, стомни, павурчета, кандила и иконостаси, кръстове. Бяха омесени и показани обредни хлябове за празник и делник и за всички обичаи, съпътстващи хората в този край на България.
Изложението беше съпроводено от празнична програма - песнопения на вокална формация “Светоглас” , тематична иложба- работилница на Арт ателие “Духовна пътека за млади зографи”, музейна работилница – “ Пътят на хляба” с древни артефакти и забавни работилници, в които малки и големи участваха .
|